10:13

BPS.....czyli co?

BPS czyli Bezpośrednie Przygotowanie Startowe obejmuje okres od 6 do 8 tygodni realizowanych w ramach krótkiego mezocyklu. No dobrze. W takim razie co to jest mezocykl? Otóż jest to okres ukierunkowany na realizację pojedynczego etapu treningowego w drodze do osiągnięcia celu głównego np. startu docelowego ( najważniejszego w sezonie).
Mezocykle dzieli się na przygotowawcze, startowe oraz przejściowe.





Mezocykl przygotowawczy ma na celu zwiększenie poziomu wydolności, wytrzymałości i umiejętności sportowca, kluczowych dla późniejszego zbudowania formy startowej. Udział w zawodach w okresie przygotowawczym ma znaczenie wyłącznie szkoleniowe i porównawcze.

Mezocykl (okres) startowy ma na celu maksymalizację możliwości i umiejętności sportowca pod kątem osiągnięcia zamierzonego wyniku na zawodach sportowych.

Mezocykl (okres) przejściowy lub regeneracyjny ma na celu wyleczenie kontuzji i mikro urazów oraz łagodne wprowadzenie organizmu sportowca w kolejny mezocykl przygotowawczy.

My zajmiemy się mezocyklem startowym czyli realizowanym bezpośrednio przed zawodami docelowymi w danym sezonie. W tym okresie powinniśmy skupić się na kształtowaniu prędkości startowych czyli takich, które będą zbliżone do zakładanej prędkości w trakcie biegu. I tu środkami treningowymi mogą być np. dwukilometrówki np. 4x2km. Warto pamiętać, że taki trening realizowany w III zakresie intensywności należy wykonać 10 dni przed planowanym startem.

W mezocyklu startowym ważne jest również bieganie w II zakresie intensywności ( BC2) w prędkościach  co najmniej 30" wolniej od prędkości startowej. Jeżeli na zawodach zamierzamy biec po 4'40/km to podczas treningu uzyskane przez nas prędkości powinny oscylować wokół 4'50/4'55/km. Kiedy wykonać ostatni trening BC2? Najlepiej 4 - 5 dni przed startem jednakże powinien być on skrócony do maksymalnie 6 km.

O czym jeszcze należy pamiętać realizując Be Pe Es?  

O długich wybieganiach, które zwykle realizujemy w niedzielę. Nasze wybiegania powinny być dostosowane do przewidywanego wyniku na danym dystansie. Jeżeli planujemy przebiec maraton w czasie 3h 30 minut to nasze długie spokojne wybieganie powinno zająć nam odpowiednio taki sam czas. Ważne. W ostatnim tygodniu przed startem nasze wybieganie powinno zostać skrócone o 30-35 minut. Czyli zamiast 3 godzin 30 minut będziemy biegać np. 3 godziny.

Podczas realizacji tego okresu równie ważnym jest start kontrolny np. na 10 km. Taki start warto wykonać na 2-3 tygodnie przed zawodami docelowymi. 

Bardzo ważnym w Be Pe Es jest również okres regeneracji, o którym nie należy zapominać. W ostatnim tygodniu przed startem całkowicie luzujemy stosując jeden bodziec w formie BC2 i krótsze spokojne wybiegania. Dzień przed startem robimy sobie tzw. dzień bez biegania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Akademia Biegania i Dietetyki , Blogger